Automobilis „žiemoja”
L. Suslavičius
Dalis automobilių savininkų dėl vienų ar kitų priežasčių laikinai nevažinėja savo automobiliu. Dažniausiai „atostogos” automobiliui „suteikiamos” žiemą. Todėl , jei automobilis stovės nenaudojamas du tris mėnesius, vertėtų pasirūpinti tiek jo varikliu, tiek elektros sistema, kad nekiltų problemų, kai po ilgesnės pertraukos vėl reikės pradėti važinėti.
Prieš ilgesniam laikui paliekant stovėti automobilį reikėtų paleisti ir pašildyti iki darbo temperatūros variklį.Tai truks keletą minučių, po to pastatome automobilį ten, kur jis stovės – į garažą ar vietą aikštelėje.
Išjungę jį, jei tik įmanoma, išpilkite iš degalų bako likusius degalus. Tai labai svarbu, nes eksploatuojant ilgainiui jame susikaupia purvo ir vandens. Ilgiau nesinaudojant automobiliu, teršalai nusės ant dugno, o paleidžiant variklį – iš karto pateks į maitinimo sistemą ir ją užkimš.
Kai bakas tuščias, vėl paleiskite variklį ir leiskite jam savaime užgesti, kai pasibaigs degalų likučiai, kurių dar buvo maitinimo sistemoje.
Išsukite žvakes, į kiekvieną cilindrą įpilkite po 25-30 gramų variklio alyvos ir 1-2 sekundėms įjunkite starterį. Jis kelis kartus pasuks alkūninį veleną, taip sutepdamas cilindrų paviršių. Po to vėl įsukite žvakes, prijunkite laidus. Jei automobilis be apsaugos sistemos arba ji turi autonominį maitinimą, išjunkite akumuliatorių, jei reikia, nuneškite jį į kitą patalpą. Nuvalykite akumuliatoriaus paviršių, kad apsaugoti jį nuo savaiminio išsikrovimo. Padangas rekomenduojama pripūsti šiek tiek daugiau – maždaug 0,2-0,3 kg/cm, nes stovint ir oras po truputį gali išeiti, ir padangos nuo automobilio svorio deformuojasi.
Būtinai švariai išvalykite pelenines, nes po mėnesio-kito atidarę saloną, būsite nemaloniai nustebinti jame tvyrančios smarvės. Kai automobilis paliekamas aikštelėje, nuimkite valytuvus, kad jie nesugundytų ilgapirščių, išimkite radijo imtuvą, net atidarykite dėtuvės dangtelį – tegu visi mato, jog joje nieko nėra, tad laužtis į saloną neverta. Jei automobilis žiemoja aikštelėje, nepakenks sutepti durelių ir bagažinės sandarinimo gumas specialiu silikoniniu tepalu ar aerozoliu. Tada jos neprišals, jei temperatūra nukris gerokai žemiau nulio.
Beje, reguliariai ,,aplankydami” stovintį garaže ar aikštelėje automobilį nepatingėkite kiekvieną kartą atidaryti salono ir kelis kartus nuspausti sankabą – tai padės išvengti sankabos diskų „susiklijavimo”. Kad prie stabdžių būgnų ar diskų nepriliptų stabdžių kaladėlės, negalima jungti stovėjimo (arba rankinio) stabdžio. Kad automobilis savaime nenuriedėtų, įjungiama pavara, po ratais pakišamos kaladėlės.