Donorų stotis ant ratų (LT)

MODERNIAUSIA EUROPOJE DONORŲ STOTIS ANT RATŲ

Liucijus Suslavičius 

Didžiulis originalaus dizaino baltas autobusas “Solaris Vacanza 12” niekuo nesiskirtų nuo kitų to paties gamintojo Lenkijoje parduotų turistinių autobusų, jei ne dvi detalės – pailgas mėlynas švyturėlis ant autobuso stogo ir du apskriti priekiniame buferyje bei užrašas ant šono “Kraujo priėmimo ambulatorija. Katovicai”. Taip, šis gražuolis – tai mobilus donorų punktas, Katovicų Donorystės ir kraujo ligų gydymo regioninio centro filialas, padedantis aprūpinti krauju ir kraujo preparatais 115 Šlionsko vaivadijoje esančių ligoninių.

Bolechove esančios autobusų gamyklos specialistai autobuso kėbulo konstrukciją pakeitė nedaug – į saloną vedančias duris iš priekio perkėlė į galą, o ant stogo pritaisė elektros variklių pagalba į šonus išskleidžiamus tentus. Kur kas daugiau pakeitimų rasime autobuso viduje. Skersai salono įrengtos penkios kabinos donorams, o gale, šalia durų, yra gydytojo kabinetėlis bei trivietis laukiamasis. Beje, įprastas turistiniams autobusams nedidelis baras išliko ir čia. Medicinos seselė pasiūlo donorui kavos arba arbatos, kad kažkiek pakelti kraujo spaudimą. Autobuso priekyje kabo monitorius, kuriame rodomi sukeliantys ramią atmosferą videoirašai, audiosistema transliuoja ramią muziką.

Duomenys apie donorą ir jo kraują fiksuojami nešiojamų kompiuterių pagalba. Jie sujungti į tinklą. Esant geram orui, išskleidžiami tentai ir donorai registruojami lauke pastačius staliukus. Tuomet kompiuteriai duomenis į centrinį serverį perduoda netgi ne laidais, o infraraudonaisiais spinduliais per autobuso šone esančius ryšio kanalus. Salone įrengti taip pat kraujo segregatoriai, leidžiantys iš paimto kraujo čia pat vietoje gaminti limfą ir kraujo kūnelių koncentratą. Europoje mobilūs donorų punktai tokios įrangos neturi, kraujas separuojamas stacionariuose kraujo centruose. Todėl lenkai didžiuodamiesi sako, kad jų sukurtas autobusas – donorų punktas šiandien yra pats moderniausias žemyne. Salono klimatizatoriui ir medicininei įrangai maitinti elektra ir suspaustu oru autobuso bagažinėse sumontuotas 40 kW galingumo autonominis dyzelelektrinis agregatas bei nedidelis kompresorius. Jei tik yra galimybė, visą specialią įrangą galima maitinti elektra iš išorinio 380/220 voltų šaltinio. Tam autobuse yra pakankamai ilgas prijungimo kabelis.

Mobilus kraujo priėmimo punktas, medikų nuomone, padėjo išspręsti dar dvi problemas.Pirma, jis gali nuvykti visur, kur yra donorų – į mokyklas, įmones, karinius dalinius, antra- jo dėka stacionarių donorų punktų skaičių regione pavyko sumažinti nuo 37       iki 14-os. O tai didelė lėšų ekonomija.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *