Pamojuok lempai pirštu (LT)

PAMOJUOK ŠVIESTUVUI PIRŠTU…

Įsivaizduokite – sėdite sau automobilyje, laukdamas, kol sugrįš kažkur užtrukęs vairuotojas, o už langų palengva temsta. Jei norite kažką perskaityti ar pastudijuoti kelių žemėlapį, pats laikas įsijungti apšvietimą. Bet esate tik keleivis, automobilis jums nepažįstamas, tad kur tas jungiklis, kuriuo galima uždegti štai tą jums pasišviesti skirtą lemputę? Pakeliate ranką prie jos ir atsitinka stebuklas – jūs dar nieko nepaspaudėte, neįjungėte, o lemputė žybt, ir jau šviečia! Kažkokie burtai…

Nieko panašaus, tai tik garsios automobiliams skirtos apšvietimo įrangos gamintojos – Vokietijos firmos “Hella”- naujausias pasiūlymas – distancinis nekontaktinis automobilio salono apšvietimo valdymas. Iš tikrųjų, įvairūs mygtukai, klavišai, pasukamos šviesos prietaisų įjungimo rankenėlės XXI amžiuje palaipsniui tampa anachronizmu. Jei jau galima kambariuose sumontuoti automatiškai apšvietimą įjungiančią aparatūrą, tai kodėl nepadarius to ir automobilio salone?

Inžinieriai siūlo du galimus nekontaktinio įjungimo būdus Pirmasis jų – su kondensatoriumi. Daviklis, įjungiantis apšvietimą, turi mikrokondensatorių. Kol nepriartiname prie jo piršto, kondensatorius “negyvas”, šviesa neįjungta. Bet štai mūsų ranka apgraibomis siekia lemputės, pirštas priartėja prie kondensatoriaus, ir jo talpos parametrai keičiasi. To pakanka, kad lemputę įjungiantis jungiklis sureaguotų ir įjungtų srovę. Tokio tipo davikliai patogūs įvairiose dėtuvėse, bagažinėje įrengtose uždaromose nišose – visur ten, kur nematydami kišame ranką.

Antrasis daviklių tipas – sudėtingesnis. Jame panaudojamas infraraudonuosius spindulius skleidžiantis šviesos diodas ir poroje su juo dirbantis šiems spinduliams jautrus fotoelementas. Šviesos diodas skleidžia spindulius, kurie šiaip jau išsisklaido salono erdvėje. Bet štai mūsų ranka ima ieškoti jungiklio, infraraudonasis spindulys atsispindi nuo piršto, grįžta į fotoelementą, kuris sureaguoja ir įjungia lemputę. Kiekvienas salone naudojamas šviesos diodas siunčia tam tikro dažnumo spindulį, todėl koks nors atsispindėję kito diodo spindulys ar šiaip kito šaltinio skleidžiamas šviesos srautas su diodu suderinto fotoelemento “neprižadins”. Sistema tikrai patogi, jai normaliai funkcionuoti reikalinga tik viena sąlyga – šviesos diodą ir fotoelementą dengianti medžiaga turi būti laidi infraraudoniesiems spinduliams. Kad būtų paprasčiau įjungti lemputę, nebūtina iš karto surasti vietą, kur įrengtas optinis daviklis – rankai artėjant jo kryptimi, šio daviklio valdoma lemputė pradžioje šviečia vos-vos, tačiau kuo arčiau pirštas prie daviklio, tuo ryškesnė lemputės šviesa. Tad net ir įjungimo principo nesuvokiantis vaikas gana greitai supras, kaip pasišviesti tamsoje.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *