SmartTruck 3 (LT)

SmartTruck 3 – “hamerio” palikuonis?

Liucijus Suslavičius

SmartTruck – tai jau eilę metų JAV ginkluotųjų pajėgų vykdoma naujo tipo transporto priemonių kūrimo programa, kurioje dalyvauja stambiausi šalies koncernai, o darbus koordinuoja ir sukurtus pavyzdžius išbando JAV armijos savaeigės technikos centras. Tačiau kartais vietoje grėsmingų brutaliai atrodančių karinės technikos pavyzdžių į Centrą atkeliauja gana žaismingai atrodantys prototipai, niekuo neprimenantys įprastų briaunotų ir kamufliuotų armijos mašinų.

Pavasarį eiliniame SAE (SAE – Society of Automotive Engineers arba automobilių inžinierių asociacija) kongrese JAV automobilių pramonės sostine tituluojamame Detroite jo dalyviams Centras pademonstravo kaip tik tokį konceptualų automobilį “SmartTruck 3”. Ilgas juodas įspūdingai atrodantis keturių durų universalas su tamsintais stiklais ir vietoje įprastų žibintų aprūpintas daugybe mažučių šviesos diodų kampuotų sparnų priekinėje dalyje, kiek nežiūrėtum, niekuo nepriminė kovos mašinos, o greičiau “kietiems vyrukams” specialiai tiuninguotą didelį džipą. Netgi grynai konstrukcijos požiūriu taip ir yra – prie tradicinės konstrukcijos rėmo pritvirtinta nepriklausoma spyruoklinė visų varančiųjų ratų pakaba, tarp priekinių ratų iš vamzdžių suvirintame porėmyje “kabo” 4,5 litro darbo tūrio V-6 tipo dyzelis “International VT-275”, išvystantis arti 200 AG. Įdomi detalė -porėmio priekinė dalis iškišta į priekį ir atlieka priekinio buferio ir radiatoriaus apsaugos rolę. Transmisija – automatinė, daugialaipsnė. Ratai – su peršovimo nebijančiomis padangomis.

Automobilis “SmartTruck 3” sukurtas visų pirma žvalgybai. Iš keturių jo įgulos narių – vairuotojo šturmano-stebėtojo, šaulio ir ryšių aparatūros operatoriaus – net du kariai vykdo žvalgybines ir informacijos perdavimo funkcijas. Operatorius nuolatos palaiko internetinį ryšį su dalinio vadovybe palydoviniais ryšio kanalais. Iš liuko stoge iškeliama 360 laipsnių kampu besisukanti videokamera su infraraudonųjų spindulių prožektoriumi ir lazerine vaizdo fokusavimo sistema. Vaizdo aparatūra papildyta keturiais itin jautriais mikrofonais, kurių “sugautus” garsus fiksuoja skaitmeninė įrašymo aparatūra. Visa ši įranga gali būti iškelta net 2,5 metro virš automobilio stogo. Be apžvalgos įrangos, iš automobilio salono gali būt iškeltas savigynai skirtas 12,7 mm kalibro sunkusis kulkosvaidis su distanciniu valdymu. Šaulys valdo jį, stebėdamas aplinką 53 centimetrų įstrižainės monitoriaus ekrane. Vaizdą transliuoja minėta videokamera. Šaulys dar disponuoja priekyje sumontuotu ugniasvaidžiu bei dujas išpurškiančia įranga. Tad esant tam tikroms aplinkybėms, šis taikiai atrodantis automobilis gali pridaryti pakankami nemalonumų tiems, kas norėtų jį pulti. Nepaisant “civilinės” išorės, “SmartTruck 3” yra šarvuotas ir, patikėkite, pakankamai gerai. Salonas ir stiklai yra B5 apsaugos lygio, tai yra atlaiko 7,62 kalibro kulkos pataikymą iš arti, automobilio dugnas sukonstruotas taip, kad jam nebaisus priešpėstininkės minos sprogimas. Bet amerikiečiai nebūtų amerikiečiai, jei neįkomponuotų į konstrukciją kokią nors fantastinius filmus primenančią įrangą. Atkreipkite dėmesį į kėbulą po langais juosiantį metalu blizgantį moldingą. Juk tai visai ne apdailos detalės, o portatyviniai priešraketinės (!) gynybos sistemos blokai! Įvertinkite amerikiečių išradingumą…

Visgi egzotiškai atrodantis “SmartTruck 3” nėra vien konceptualiu technologines galimybes demonstruojančiu prototipu. Kartu su karine versija SAE kongreso dalyviams buvo pristatytas antras, nešarvuotas ir neginkluotas, automobilio variantas, pigesnis ir su “normalia” salono vidaus apdaila, skirtas policijai, apsaugos tarnyboms ir kitoms panašioms struktūroms. Gali būti, jog kokia nors firma ir įsigis tokio automobilio gamybos platesniam vartotojų ratui teises. Juk ir garsusis “hameris” pradžioje buvo griežtai tik armijai skirtu automobiliu, o šiandien jį gali įsigyti kas nori, svarbu turėti reikiamą pinigų sumą.

Nuotrauka – gamintojo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *