Su paraplanu virįš Arabijos dykumu (LT)

SU PARAPLANU VIRŠ ARABIJOS DYKUMŲ

Saudo Arabijos pietuose plyti viena didžiausių smėlio dykumų pasaulyje – Rub al- khali. Bet,tiesą sakant, ji nėra labai sena. Po uolėtą plokštikalnį dengiančiomis smėlio kopomis – daugybė senovėje čia buvusios civilizacijos pėdsakų ir reliktų. Tarp jų – ir didžiulės paslaptingos kapavietės, slepiančios ne tik čia kadaise gyvenusių žmonių palaikus.

Rub al-Khali beveik netyrinėta. Viena – šiandien tai sunkiai prieinamas regionas, kuriame žmogus vargu ar gali išgyventi. Antra – Saudo Arabijos valstybės institucijos labai ilgai priešinosi bet kokiems geologų ir archeologų mėginimams užsiimti tyrinėjimais šioje dykumoje.

Pagaliau pernai gamtosaugininkų žurnalo ,,Geo” ekspedicija buvo įleista į Rub al- Khali. Tačiau net ir turint gerus vadovus po dykumą, atrasti senovės civilizacijos pėdsakus joje nelengva. Todėl ekspedicijos fotografas Georgas Steinmetzas atsigabeno motorinį paraplaną. Atvykus į paieškų rajoną, ekspedicijos nariai sumontuodavo visureigio priekaboje vežiojamą skraidymo aparatą ir, radęs kiek lygesnę aikštelę, G.Steinmetzas pakildavo į orą. Iš kelių šimtų metrų aukščio puikiai matydavosi smėlio kopų dalinai palaidoti senoviniai keliai, statinių likučiai, kažkada čia žaliavusius laukus drėkinę irigaciniai įrenginiai. Nuotraukų, padarytų iš oro pagrindu ekspedicijos nariai pasirinkdavo įdomesnius objektus ir privažiavimo prie jų kryptis. Be šios ,,erelio akies” pagalbos 6000 kilometrų, kuriuos ekspedicijos nariai nuvažiavo Rub al-Khali plokštikalnyje, nebūtų buvę tokie rezultatyvūs.

Nuotraukoje: ,,Geo” ekspedicijos paraplanas virš Rub al-Khali.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *