Tvarka kaip Europoje (LT)

TVARKA KAIP EUROPOJE

Valstybės įmonės „Regitra” padaliniuose iš dalies pasikeitė kai kurių transporto priemonių registravimo tvarka – po birželio 1-os dienos į Lietuvą įvežti naudoti automobiliai ir kitos transporto priemonės registruojami, tik pateikus originalų ankstesnės registracijos dokumentą. Tai jau sukėlė tam tikrą nerimą automobilių pirkėjų gretose. Mat, iki mūsų šaliai tampant Europos Sąjungos nare, iš Vakarų Europos įvežti automobiliai būdavo registruojami, net jei vietoje originalaus toje šalyje išduoto pirminės registracijos dokumento automobilį įsigijęs asmuo pateikdavo jo nuorašą arba oficialių užsienio valstybės institucijų išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad tas automobilis tikrai buvo registruotas. Šiandien situacija pasikeitė – nuo birželio 1 dienos įsigalioja Europos Sąjungos direktyva 1999/37/EB „Dėl transporto priemonių registracijos dokumentų”, pagal kurią registruojant naudotą automobilį bet kurioje Europos Sąjungos šalyje, privalu pateikti originalų ankstesnės registracijos dokumentą.

Šia direktyva siekiama suvienodinti transporto priemonių registracijos tvarką visose ES priklausančiose šalyse, išvengti atvejų, kai nurašyti arba stipriai sugadinti avarijose automobiliai vėl gražinami į eismą. Vis didėjantis įvairių elektroninių sistemų naujos kartos automobiliuose kiekis apsunkina pilnavertį jų atstatymą po avarijos ar kitokios nelaimės, nes remontas pasidaro itin brangus. Todėl neretai tokie automobiliai remontuojami paviršutiniškai arba surenkami iš kelių nukentėjusių to paties modelio automobilių, kas jau savaime menkina jų kokybę ir negarantuoja reikiamos eismo saugumui užtikrinti techninės būklės.

Todėl pagal direktyvą transporto priemonės dokumentai turi būti privalomai paimami, kai jos eksploatacija baigta sudaužius automobilį avarijoje, jam nuskendus, sudegus ir pan., kai net ir didelis remontas nebegarantuoja, jog automobilis yra tvarkingas ir saugus. Tačiau tokie automobiliai palyginti pigūs, net ir dar gana nauji, tad pagunda juos „prikelti iš numirusių” ir parduoti pakankamai didelė.

Reikia manyti, jog pasikeitusi tvarka gana greitai sumažins tokių, į Lietuvą dažniausia iš Prancūzijos įvežamų nebeturinčių originalių dokumentų automobilių skaičių. Bet ką dabar daryti tiems, kurie jau spėjo atsivežti (ar nusipirko čia, Lietuvoje) automobilį, neturintį originalaus ankstesnės registracijos dokumento, bet iki birželio 1 –sios dėl įvairių priežasčių jo neužregistravo? Įvertinus situaciją, nuspręsta, kad visi įvežti į Lietuvos Respubliką iki birželio 1-os dienos automobiliai tikrai bus užregistruoti VĮ”Regitra” padaliniuose, jei tam nebus kitų kliūčių (suklastoti dokumentai ar įrašai juose, pakeisti identifikaciniai numeriai, automobilis ieškomas užsienyje ir pan.). Automobiliai, įsigyti ir įvežti po šios datos, Lietuvoje, kaip to reikalauja direktyva, nebebus registruojami. Juos gali tekti parduoti dalimis arba perparduoti ne iš ES valstybės atvykusiam pirkėjui. Todėl rekomenduojama prieš priimant sprendimą pirkti automobilį įsitikinti, ar yra originalūs jo ankstesnės registracijos dokumentai ir nepirkti nei Lietuvoje, nei užsienio šalyse transporto priemonių, neturinčių originalių registracijos toje šalyje dokumentų, jei norima tokią transporto priemonę Lietuvoje registruoti savo ar kito Lietuvos piliečio vardu. Didelė tikimybė, kad to padaryti nepavyks. O jei jau atsirastų aplinkybės, leidžiančios tokią transporto priemonę registruoti, vis tik galutinis teigiamas sprendimas būtų priimtas tik po atitinkamo kruopštaus automobilio kilmės patikrinimo atitinkamoje šalyje, kuris gali užtrukti ir kelis mėnesius.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *