STRĖLĖMIS BESISVAIDANTIS “STORMER”
Liucijus Suslavičius
1977 metais Didžiosios Britanijos sausumos ginkluotosios pajėgos į ginkluotę priėmė vikšrinį šarvuotą transporterį “Alvis Spartan”. Trims įgulos nariams ir keturiems šauliams skirtas transporteris, varomas 195 AG galios 6 cilindrų 4,2 litro darbo tūrio benzininio variklio “Jaguar” sugeba išvystyti beveik 90 km/h greitį ir su vienu degalų užpylimu nuvažiuoti 640 kilometrų. Ganėtinai kompaktiškas ir sveriantis kiek daugiau nei 8 tonas šarvuotas transporteris netrukus tapo bazine važiuokle ištisai šarvuotų kovos mašinų šeimynai. Britų kariai naudoja lengvuosius žvalgybinius tankus “Scorpion” su 76 mm pabūklu, savaeigius prieštankinių raketų kompleksus “Striker”, štabo transporterius “Sultan”, evakuacines mašinas “Samson”, medicininius mūšio lauko transporterius “Samaritan”.
Naujausias ir moderniausias “Spartan” pagrindu sukurtų kovos mašinų šeimynos narys – savaeigis zenitinis kompleksas SP HVM “Stormer”, į apginklavimą priimtas 1993 metais. Tai taktinės paskirties kompleksas, skirtas pridengti savus sausumos kariuomenės dalinius nuo kovinių sraigtasparnių bei žemai skrendančių šturmo lėktuvų atakų. SP HVM – žodžių Self-Propelled High Velocity Missile (savaigė didelio greičio raketa) abreviatūra.
“Stormer” iš esmės tai tas pat “Spartan”, tik su moderniu 6 cilindrų turbodyzeliniu varikliu „Perkins T6/3544″, išvystančiu 250 AG/2600 aps/min, ilgesne, turinčia 6 atraminius ratus (vietoje 5 baziniame modelyje) važiuokle ir atitinkamai ilgesniu, todėl ir talpesniu aliuminio lydinio (!) šarviniu korpusu (kovos mašinos matmenys 5330x2400x3490 mm). Svarbiausia, aišku, ne hermetiškas, apsaugantis jo trijų žmonių įgulą nuo masinio naikinimo ginklų poveikio korpusas, o virš jo ant 360 laipsnių pasukamo stovo sumontuoti du (kairėje ir dešinėje) keturvamzdžiai zenitinių raketų paleidimo įtaisai-konteineriai. Tarp jų – oro erdvės apžvalgos radaro kupolas, o priekyje dešinėje ant transporterio stogo – stačiakampis lazerinio raketų nutaikymo prietaiso korpusas. Šalia jo – komplekso vado liukas.
12,7 tonos sveriančio “Stormer” ginklas – Šiaurės Airijoje, Belfaste veikiančios garsios karinių technologijų firmos “Shorts Missiles Systems” sukurta ir gaminama zenitinė raketa “Starstreak”. Ji pakeitė ankstesnes raketines sistemas “Rapier”, “Blowpipe” ir “Javelin”, naudotas Didžiosios Britanijos armijoje. “Starstreak” – tai dviejų pakopų sauso kuro raketa su kasetine galvute. Galvutėje yra trys oro taikiniams naikinti skirtos “strėlės” (“darts”). Paleista artėjančio priešininko sraigtasparnio ar lėktuvo kryptimi raketa “Starstreak” tam tikru momentu išmeta šias “strėles”, kurių kiekviena iš esmės yra miniraketa su šarvamuše galvute ir labai galingos sprogstamos medžiagos užtaisu. Jis sprogsta tik tuomet, kai “strėlė” pramuša skraidančio aparato korpusą ir prasiskverbia jo vidun. Taip padaromi itin dideli sugadinimai. Bet svarbiausia yra tai, kad šie “dygliai” yra valdomi – jie turi savo valdymo įtaisus ir “Stormer” vadas gali lazerio spinduliais nukreipti juos tiksliai į taikinį! Britų kariškiai teigia, jog pataikymo iš pirmo karto tikimybė – net 95 procentai. 2001 metais visi HVM “Stormer” buvo modernizuoti, sumontuojant juose naujos kartos “savas- svetimas” atpažinimo sistemą SIFF. Be 8 raketų paleidimo įtaisų vamzdžiuose, dar 12 rezervinių “Starstreak” pervežama konteineriuose transporterio korpuse. „Stormer” sugeba važiuoti 80 km/h greičių, įveikti 60 procentų įkalnę, perkopti 0,6 metro aukščio vertikalią kliūtį, 1,75 metro pločio tranšėją, jis nesustodamas forsuoja vandens kliūtis.
Be abejo, tokią efektyvią zenitinę sistemą naudoti vien tik gana dideliame ir sudėtingame mobiliame variante netikslinga. Nuo 2000 metų rugsėjo kai kurie padaliniai priešininko atakoms iš oro atremti naudoja nešiojamas paleidžiamas nuo peties arba specialaus lafeto “Starstreak” raketas. Kompleksas LML (Lightweight Multiple Launcher – lengvas daugiavamzdis paleidimo įtaisas) susideda iš lafeto, prie jo vienas virš kito pritvirtintų “Starstreak” raketų paleidimo konteinerių-vamzdžių ir automatizuoto firmos “Thompson Short Systems” gaminamo raketų paleidimo ir valdymo įtaiso ASPIC. Paprastai LML vežiojama sukrauta šarvuotame transporteryje “Spartan” ir reikalui esant, išimama ir parengiama kovai per keletą minučių. Perspektyvoje dar viena LML modifikacija greitojo reagavimo padaliniams bus pritaikyta transportuoti visureigiu “Pinzgauer TD 718”.
Britų armijos sausumos pajėgos disponuoja 135 savaeigiais zenitiniais įrenginiais “Stormer”. Didžiausia jų dalis – 108 kovos mašinos (3 baterijos po 36 SP HVM “Stormer”) sukoncentruotas garbingą istoriją turinčiame dar 1942 metais suformuotame 12-jame karališkosios artilerijos pulke, kuris nuo 1995 metų dislokuotas Vokietijoje, Sennelager kariniame miestelyje. 12-jo pulko padaliniai, tiesa, tada ginkluoti ankstesnės kartos zenitinėmis raketomis “Rapier” ant vikšrinių važiuoklių, dalyvavo mūšiuose su Argentinos kariuomene dėl Folklendų salų. Likusiais kompleksais SP HVM “Stormer” apginkluotas 47-sis karališkosios artilerijos pulkas pačioje Didžiojoje Britanijoje.
Nuotraukose: