ELEKTRONINIS KONTROLIERIUS NEKLYSTA
Liucijus Suslavičius
Apsvaigimas už vairo pražūtingas. Tai įrodo eismo nelaimių statistika, tą patvirtins kiekvienas gydytojas ar net kelių policininkas. Todėl už vairavimą apsvaigus skiriamos didžiausios baudos, kovai su šiuo neigiamu reiškiniu nuo seno skiriama daugiausia dėmesio, naudojama moderniausia technika. Lietuvos policija (o ir vairuotojai) gerai žino daugelį metų pas mus naudojamus Vokietijos firmos „Drager” iš Liubeko gaminamus portatyvinius alkotesterius.
Bet vairuotojai svaiginasi ne vien alkoholiu. Senai nebe naujiena nei policijai, nei medikams nuo narkotinių medžiagų apsvaigę vairuotojai. Tik šia susiduriama su kita problema – sudėtinga ir ilgai trunka įrodyti vairuotojo narkotinį apsvaigimą. Jei su išgėrusiais viskas paprasta – išsitraukei alkotesterį, įjungei, įstatei sterilų antgalį ir paduodi vairuotojui jį pūsti. Keliasdešimt sekundžių, ir aišku – vartojo žmogus alkoholį ar ne. Gi norint nustatyti, ar apsvaigimą sukėlė narkotikai, tenka imti kraujo ar šlapimo mėginius, gal būt, tirti net įtariamojo plaukus. Kaip jau minėta, tai ilga, sudėtinga ir nemaloni procedūra.
Aišku, didžiulį patyrimą, konstruojant ir gaminant įvairius kontrolinius prietaisus turintys firmos „Drager” specialistai negalėjo numoti ranka į tokią problemą. Jie , jei taip galima sakyti, „priėmė iššūkį” ir po ilgokai užsitęsusių tyrimų bei bandymų šiemet pradėjo portatyvinių prietaisų, skirtų operatyviam asmenų, įtariamų vartojus narkotines medžiagas, patikrinimui. Buvo sukurta nauja technologija, pagal kurią prietaisas analizuoja įtariamojo seilių mėginį. Praėjus maždaug 15 minučių po to, kai specialų vienkartinį vamzdelį, į kurį tikrinamasis turi prileisti seilių, pareigūnas įdeda į prietaisą, spausdintuvas išspausdina raštišką atsakymą, ar įtariamasis vartojo narkotikus, o jei taip – kokius. Mat, šis „elektroninis kontrolierius” skiria net šešias populiariausių narkotikų rūšis ir tiksliai nurodo, ką prieš sustabdant policijai, naudojo žmogus, kurio seilės buvo ištirtos – hašišą, opiatus, amfetaminą, kokainą ar dar ką nors. Belieka surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą…
„Drager” sukurtas „narkotesteris” susideda iš elektroninio seilių mėginių tyrimo bloko, kuriame integruotas spausdintuvas bei standartinės kompiuterinės valdymo klaviatūros. Jis gali būti įjungtas į automobilio elektros tinklą arba naudoti 220V įtampą, dirbti su juo ne sudėtingiau, kaip tarkime, parašyti kompiuteriu tekstą ir jį išspausdinti. Gal būt, ateis laikas, kai tokius testerius įsigys ne tik Vokietijos, bet ir Lietuvos kelių policija. Juk ne amžinai tęsis įvairūs eksperimentai su šia labai svarbia tarnyba, neatnešantys naudos nei policijai, nei visuomenei, patiriančiai didžiulius moralinius bei materialinius nuostolius dėl itin aukšto avaringumo lygio šalyje.
Nuotrauka „Lastauto Omnibus”