Gaisriniai auto-populiariausi (LT)

GAISRINIAI AUTOMOBILIAI – POPULIARIAUSIA TEMA

Liucijus Suslavičius

Kad daugelis „nykštukinių” pasaulio valstybių ženkliai papildo savo biudžetą pašto miniatiūras kolekcionuojančių žmonių sąskaita, yra vieša paslaptis. Itin spalvingi tokių valstybėlių pašto ženklai vilioja akį ir puošia kolekcijas. Juk spausdinti istorinių veikėjų, muzikantų, aktorių, dailininkų portretų, architektūros paminklų ant savo ženklų tos savo produkcija pasaulinę filatelijos rinką užverčiančios valstybės nesiruošia. Ir pavieniais ženklais, kaip taisyklė, irgi neužsiima. Jų pasiūloje – didelės pašto ženklų serijos ir blokai, savo tematika labai retai turintys ką nors bendro su šalimi, kurioje jie išleisti. Svarbu įtikti kolekcininkams, tad serijos dažniausiai skiriamos gamtai – gyvūnams, vabzdžiams, gėlėms – bei transportui – laivams, lėktuvams, geležinkeliui, na ir aišku, automobiliams. Jei pasirinkti kolekcionavimui pastarąją sritį, tai vėlgi nesunku pastebėti, jog vyrauja dvi pagrindinės temos – istoriniai automobiliai ir priešgaisrinė technika. Vienam pašto ženklui su paprastu sunkvežimiu tenka dvi-trys serijos su priešgaisriniais automobiliais! Suprantama – raudona spalva greičiau patraukia akį, o ir romantikos gaisriniame automobilyje visada daugiau nei naujausiame autotraukinyje…

Štai kad ir Tuvalu pašto išleista keturių pašto ženklų serija ir blokas su gaisriniais automobiliais. Manau, pirmiausia pasidomėsite, kas tai per šalis – Tuvalu? Prisipažinsiu – nežinojau ir aš, teko imti pasaulio atlasą ir ieškoti, iš kur atkeliavo šie ženklai. Pasirodo, toli Ramiajame vandenyne, tiksliai ant pusiaujo, į šiaurę nuo Samoa ir į pietus nuo Nauru (tai irgi „galingos” pašto ženklų leidybos valstybės) pabirę kelios Lagūnos salynu vadinamos salelės. Kartu su netoliese esančia Ellice sala jos visos ir sudaro Tuvalu valstybę, kurios sostinė – Funafuti – yra Nukulaelae saloje. Gyventojų tame salyne nedaug, automobiliais ten važinėti beveik nėra kur, o dauguma gyvenviečių pastatytos iš palmių lapais dengtų atvirų namelių. Kažkada šios salos buvo Didžiosios Britanijos kolonija, tad tam tikra buvusios metropolijos įtaka tebejaučiama iki šiol. Pavyzdžiui, Tuvalu eismas vyksta kaire puse…

2000-jų metų kovo 9 naktį valstybėlę sukrėtė baisi tragedija – Motufoua saloje staiga užsidegė mergaičių mokyklos bendrabutis. Liepsnose žuvo 18 mergaičių ir jų auklėtoja. Šios nelaimės atminimui ir buvo išleista minėta pašto ženklų serija. Trijų dolerių vertės bloke pavaizduota Motufoua mokyklos vartai, kuriuose stovi baltai dažytas gaisrinis automobilis ARFFV, pagamintas ant „Bedford TK” markės visureigio važiuoklės, antrame plane – vienaaukščiai mergaičių mokyklos pastatai. Blokas papuoštas Tuvalu valstybės herbu, mokyklos emblema, o dešiniajame šone trumpai aprašyta tragedija.

Jei senas angliškas „bedfordas” tikrai galėjo būti Tuvalu priešgaisrinės tarnybos apginklavime, tai dėl kitų pašto ženkluose gražiai pavaizduotų automobilių galima ir suabejoti. 60 centų ženkle – didelis „Mercedes Benz” priešgaisrinis – gelbėjimo automobilis su firmos „Angloco” kėbulu ir įranga. Antrajame 90 centų vertės ženkle –sunkioji gaisrinė cisterna „Scania” taip pat su „Angloco” firmos kėbulu, kuriame sumontuota 4800 litrų talpos cisterna vandeniui bei putų parengimo įtaisas. Trečiajame ženkle – aštuonratis (8×4) „Volvo FL10″ su suomišku teleskopiniu keltuvu-platforma

„Bronto 33-2TI”. Vargu ar visame salyne yra bent vienas tokio aukščio pastatas, kad gaisrui jame gesinti reikėtų į 33 metrų aukštį pakeliamos darbinės platformos. Juolab, kad šio ženklo fonas vaizduoja ne dangoraižius, o tik medinius palmių lapais dengtus bokštelius…Užtat priešgaisrinis automobilis atrodo labai solidžiai. O štai ketvirtojo, įvertinto 2 doleriais, pašto ženklo tema – „greitojo reagavimo” automobiliai „Angloco 450LRX” ant nedidelių visureigių „Land Rover Defender 110″ važiuoklės – kaip tik tai, ko reikėtų saliečiams, kad pažaboti „raudonąjį gaidį”. Šis automobilis tikrai pravažiuos visur, jo vežamos vandens atsargos pakaks, kad neleisti ugniai išplisti, o kėbule sumontuotas siurblys aprūpins ugniagesius vandeniu iš artimiausio vandens šaltinio.

Matyt, jausdami, kad valstybės pavadinimas –Tuvalu – labai mažai kam žinomas, serijos leidėjai papildė kiekvieną ženklą dar ir valstybės herbu – na, žinote, kaip visi Didžiosios Britanijos pašto ženklai puošiami karalienės profiliu…Manau, kad šią spalvingą seriją tikrai verta turėti savo kolekcijoje – automobiliai pavaizduoti labai tiksliai, neiškraipant ir nedeformuojant jų (kas , deja, neretai pasitaiko kitų valstybių ženkluose), ji išleista ne šiaip sau, kad tik išplatinti tarp kolekcininkų, bet susijusi su konkrečiu įvykiu. O tai padidina jos vertę. Na, ir kilmės šalis yra nepaprastai egzotiška.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *