Internetas – per langą (LT)

INTERNETAS VERŽIASI PRO LANGĄ

Esame pripratę prie netikėtų šmaikščių frazių, metaforų ar palyginimų, kuriais mus dažnokai siekia nustebinti žurnalistai, norintys atkreipti skaitytojo dėmesį ar “užaštrinti” keliamą problemą. Tačiau mūsų straipsnio pavadinimą reikia suprasti tiesiogiai – internetinis ryšys pasiekia vartotoją per langą, tiksliau – per šoninį jo vilkiko langą. Tokia paslauga jau gali naudotis JAV automagistralėmis skriejančių tolimųjų reisų vilkikų vairuotojai.

Elektronika sparčiai skverbiasi į transporto paslaugų sritį ir tiesioginį vairuotojų darbą. Prieš kokius 15 metų Lietuvos vairuotojui net ir paprastas mechaninis tachografas atrodė ganėtinai sudėtingu prietaisu, gi šiandien jis “kalbasi” su savo vilkiku borto kompiuterio displėjuje, naudojasi GPS ir kitomis elektroninėmis sistemomis, svarbią informaciją kaupia nešiojamame kompiuteryje. O ką jau kalbėti apie Vakarų Europos ar JAV vairuotojus, kurie su panašiomis sistemomis “bendrauja” kur kas ilgiau, nei mes. Tačiau vienas iš niūdienos gyvenimo simbolių – internetinis ryšys – iki šiol juos lenkė. Ką gi, tai visai suprantama – negalima vairuoti ir tuo pat metu skaityti elektroninį paštą, pačiam rašyti laiškus ar ieškoti informacijos. Bet kodėl sustojus, kai pavojus eismui kilti negali, vairuotojas negalėtų prisijungti prie interneto, pasinaudoti jo galimybėmis ir jo pagalba teikiamomis paslaugomis? Būtent taip mastė JAV korporacijos “IdleAire Technologies” specialistai, kurdami specialiai tolimaisiais reisais važinėjantiems vairuotojams skirtą prisijungimo prie interneto sistemą. Pirmiausia buvo įrengtos specialios aikštelės. Jose nuo lengvos aikštelę skersai perdengusios arkos lyg milžiniškų dramblių straubliai nutįsę žemyn kabo storos gofruotos geltonos spalvos žarnos. Tai – universalūs prisijungimo prie interneto ir kitų ryšio kanalų portalai. Kad juo pasinaudoti, reikia tapti sistemos abonentu ir įsigyti specialų ant plastikinio skydelio pritvirtintą adapterį. Skydelio matmenys parenkami pagal vilkiko kabinos šoninio stiklo matmenis. Autotraukinys įvažiuoja į “IdleAire Technologies” aikštelę, nuleidžia dešinįjį kabinos stiklą, į lango angą įstato adapterį ir prie jo prijungia “straublį”. Dabar belieka iš kabinos vidaus prie adapterio prijungti kompiuterį ir “išplaukti į interneto platybes”. Viskas taip, lyg sėdėtum savo namuose ar interneto svetainėje – gauni laiškus, siunti juos, susisieki su krovinio siuntėju ar gavėju, naršai po internetą, keitiesi informacija. Adapterio vidinėje pusėje yra elektroninių mokėjimo kortelių nuskaitymo įrenginys, tad galima apsipirkti internetinėje parduotuvėje, apmokėti susikaupusias sąskaitas ir pan. Tačiau kam gi ta geltonoji žarna tokia stora? Tam kad prisijungti prie interneto, pakaktų žymiai plonesnio kabelio. Teisingai, tačiau sistemos kūrėjai neblogai žinojo tolimųjų reisų vairuotojų gyvenimo ant ratų specifiką. Be interneto ryšio linijos, “straubliu” į adapterį atvesta televizijos kabelinio tinklo antena, o taip pat jame sumontuotas portatyvinis klimatizatorius. Prisijungus “straublį”, nebereikia “burzginti” variklįo, kad veiktų automobilio klimatizatorius – atvėsintas oras paduodamas per angas adapteryje, galima žiūrėti norimą televizijos programą ir mėgautis malonia vėsa, pripildžiusią vilkiko kabiną.

Amerikos žurnalo “Research and Development” duomenimis, šalyje gana greitais tempais plečiamas tokių “internetizuotų” stovėjimo aikštelių tinklas, o pati “IdleAire Technologies” įdėja – yra oficialiai pripažinta vienu geriausių pastarųjų metų išradimų.

Nuotraukoje – vilkikai „internetizuotoje” stovėjimo aikštelėje

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *