Naujas budas skoloms išmušinėti (LT)

NAUJAS BŪDAS SKOLOMS IŠMUŠINĖTI

Visi jau esame matę mūsų miestų gatvėse ryškiaspalviais ratų blokatoriais „surakintus” kelių eismo taisyklių pažeidėjų automobilių ratus. Gal ir patys buvome pakliuvę į tokią nemalonią padėtį, bet bent jau žinojome už ką. O štai rytinės Vokietijos dalies mieste Plauene, nuo seno garsėjančiame savo nėriniais, čia gyvenančio piliečio automobilį „tvarkos sergėtojai” turi teisę užblokuoti ne tik už netinkamą ar neapmokėtą parkavimą. „Miesto galvos” su vyriausiuoju burmistru Ralfu Oberdorferiu policijos patyrimą, kovojant su nedrausmingais vairuotojais, pritaikė nedrausmingiems mokesčių mokėtojams.

4,4 milijono eurų – tokiai sumai nesumokėjo mokesčių savivaldybei per 2003 metus Plaueno miesto gyventojai. Finansininkai kruopščiai suskaičiavo visus, kurie skolingi miestui – nesvarbu, ar tai būtų mokestis už verslo licenzijos išdavimą ar mokestis už šunį. Ir tada miesto valdžios, kuriai nuolatos trūksta pinigų socialinėms išmokoms, gatvių remontui, želdinių priežiūrai ir dar daugybei kitų darbų, kantrybė trūko. Juolab, kad tendencija vengti mokėti mokesčius aiškiai populiarėja tarp Plaueno gyventojų. Pasvarsčiusi, miesto taryba priėmė drastišką sprendimą – tiesiog miesto gatvėse ieškoti ir blokuoti piktybiškai nemokančių mokesčių piliečių automobilių ratus. Savivaldybė įsigijo blokatorius, iš policijos gavo skolingų miesto biudžetui asmenų automobilių numerių sąrašus ir specialiai pasamdyti darbuotojai pradėjo „automobilių medžioklę”. Ratai blokuojami net kiemuose, savininkas perspėjamas, dėl ko tai padaryta ir kad blokatorius bus nuimtas, atsiskaičius su skolomis. Efektas pralenkė visus lūkesčius – daugiau kaip pusė skolininkų atsiskaitė per tris dienas. Buvo ir tokių, kurie į rato blokavimą ir raštišką perspėjimą nekreipė dėmesio. Jų automobiliai po kurio laiko buvo nuvežti ir areštuoti. Jei skolos nebus sumokėtos, automobiliai tikriausiai bus parduoti aukcione.

Plaueno eksperimentas sukėlė didelį susidomėjimą Vokietijoje. Sakoma, kad Berlyne ir Hamburge savivaldybės irgi pradeda taikyti panašią praktiką, kad priversti savo piliečius susimokėti privalomus mokesčius ir mokesčius už savivaldybės teikiamas paslaugas.

O kaip su turto neliečiamumu, žmogaus teisėmis ir laisvėmis? Pabandytų pas mus kas nors taip pasielgti – visi sukiltų. Nuo profesionalių piketuotojų iki Seimo narių, galite neabejoti. Bet Vokietijoje į problemą žiūrima kiek kitaip – tavo teisės garantuojamos tik tada, kai ir tu visas pareigas ir prievoles įvykdai. Jei ne – atleisk, bet tavo elgesys kenkia visuomenės interesams, tad būsi „pastatytas į vietą.”

Pagal laikratį „Bild Dresden” parengė L. Suslavičius

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *