Oshkosh keičia scammel (LT)

„OSHKOSH” KEIČIA „SCAMMEL”

Liucijus Suslavičius

JAV kariškiai, priėmus ginkluotėn naują 70 tonų sveriantį tanką M 1 „Abrams”, turėjo užsakyti ir jį atitinkantį tankovežį. Jį gamina Europoje mažai žinoma firma „Oshkosh”. Keturašis 18,6 tonos sveriąs vilkikas „M 1070″ su puspriekabe „M 1000″ ant kurios pakrautas mūšiui paruoštas „Abrams”, sveria 105 tonas, tačiau iš viso 48 ratus turįs autotraukinys net gruntkeliu gali išvystyti 52 km/g greitį. Atrodo, „oškašas” įspūdingai – didžiulis kampuotas kapotas, kurio aukštis – sulyg vidutinės klasės sunkvežimio kabina, o pati kabina – vos ne namo antrojo aukšto langų lygyje (automobilio matmenys – 9195x2591x3556 mm). Joje patogiai keliauja ne tik tankovežio, bet ir visa tanko įgula. Tiesa, ropštis į ją nelengva – net 5 laiptelius reikia įveikti! V-8 tipo 12 litrų dvitaktis dyzelis „Detroit Diesel 8V 92

TA” su turbokompresoriumi ir tarpiniu oro aušinimu išvysto 373 kW (500 AG)/2100 aps/min. galingumą. Jis ne tik per penkialaipsnę automatinę pavarų dėžę „Alison CLT 754″ varo visus aštuonis „oškošo” ratus, bet dar papildomai suka centralizuotos padangų pripūtimo sistemos kompresorių, du generatorius, 25 tonų hidraulinių gervių (už kabinos jos sumontuotos net dvi) hidromotorų alyvos siurblius. Varikliso radiatorius turi 1,3 m² ploto paviršių, jo ventiliatoriaus skersmuo – lygiai 1 metras. Savąjį tepalo radiatorių turi pavarų dėžė. Įdomu tai, kad autotraukinys pajuda iš vietos antra pavara, o pirmoji pavara, demultiplikatoriaus pažeminanti pavara ir priekinis tiltas įjungiami tik esant ypač sunkioms kelio sąlygoms – tiksliau, kai jo iš viso nėra.

Autotraukinio manevringumui padidinti vairuojami pirmos ir ketvirtos vilkiko ašių ratai bei pasisuka keturių (iš penkių) puspriekabės ašių ratai, tad tankovežio posūkio spindulys – 11,25 m. Vilkiko balno apkrovimas – 20,5 tonos, tačiau solidus iš 9,5 storio legiruoto plieno lakštų štampuotas rėmas ir pneumatinė pakaba „Hendrickson” atlaiko ir didesnes apkrovas. Dviejų degalų bakų talpa – 946 litrai. Su šia degalų atsarga „Oshkosh M 1070″ nuvažiuoja 720 kilometrų.

JAV kariuomenė nupirko 1044 tokius tankovežius. Beje, tokį tankovežį gali pervežti transporto lėktuvas C-5A „Glaxy”…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *