Romoje pradedama taupyti (LT)

ROMOJE PRADEDAMA TAUPYTI

Liucijus Suslavičius

Italijos sostinė Roma, kurioje gyvena per 2,5 milijono žmonių, dėl savo istoriškai susiklosčiusio gatvių tinklo ir daugybės saugomų žilos senovės paminklų laikoma iti sudėtingu eismo organizavimo požiūriu miestu. Viena iš priemonių, leidžiančių šiek tiek sumažinti grūstis “amžinojo miesto” gatvėse bei oro užterštumą, yra miesto visuomeninio transporto sistemos modernizavimas. Šiandien visas Romos antžeminis transportas – tramvajai ir autobusai – yra 2000 metais įkurtos akcinės bendrovės “Trambus S.p.a.” žinioje. Tai didžiausia visuomeninio transporto bendrovė Italijoje, turinti 8,4 tūkstančio darbuotojų, 2600 transporto priemonių ir aptarnaujanti 2500 kilometrų autobusų bei 74 kilometrus tramvajų linijų. Per dieną “Trambus” perveža 2,4 milijono keleivių. Transporto priemonės sukoncentruotos tolygiai po visą Romą išdėstytuose 11 parkų, istorinį miesto centrą aptarnauja 53 elektriniai autobusai, kurie pernai trimis maršrutais pervežė 1,6 milijono miestiečių ir turistų. Bet absoliuti dauguma po Romą kursuojančių autobusų yra dyzeliniai, ir nors jie reguliariai keičiami naujais, visgi jie gana žymiai prisideda prie miesto oro teršimo. Statistikai paskaičiavo, kad per metus visas “Trambus S.p.a.” eksploatuojamų autobusų “Irisbus City-Class” parkas per metus išmeta į aplinką 16 tūkstančių tonų anglies dvideginio bei 2 tūkstančius tonų suodžių. Ir tai nepaisant Euro-II ir Euro-III reikalavimus atitinkančių jų variklių! Vienas iš būdų sumažinti į aplinką išmetamų kenksmingų medžiagų kiekį – paprasčiausiai sumažinti autobusų degalų sąnaudas.

Todėl “Trambus” specialistai, bendradarbiaudami su transmisijų gamintoju “Zahnradfabrig Friedrichshafen”, sutrumpintai ZF, pernai pradėjo eksperimentą, keisdami autobusuose iki tol naudotas penkialaipsnes automatines pavarų dėžes ZF 5 HP 502C naujos kartos šešialaipsnėmis “Ecomat 2” (ZF 6 HP 502C) bei varančiuosiuose tiltuose sumontuodami pagrindines pavaras su didesniu perdavimo skaičiumi. Na, ir savaime suprantama, reikia atitinkamai perprogramuoti variklio ir transmisijos darbą valdantį kompiuterį taip, kad variklis dirbtų mažesniais sūkiais, bet autobuso dinaminės savybės nepablogėtų. Šešialaipsnė pavarų dėžė leidžia varikliui optimaliau prisitaikyti prie apkrovos, palaikant norimą greitį. Be to, pradedant judėti, nauja pavarų dėžė greičiau “permetinėja” pavaras aukštyn. Rezultate vidutiniai dyzelio alkūninio veleno apsisukimai sumažėjo iki 1080 aps/min (160 aps/min mažiau, nei su penkialaipsne pavarų dėže). Keturis mėnesius trukę palyginamieji autobusų su sena ir nauja transmisija bandymai tuose pat maršrutuose gerokai nudžiugino ekonomistus – dyzelino sąnaudos sumažėjo 6 procentais, arba 2,76 litro vienam autobusui per pamainą ir 1380 litrų per metus. Nesunku paskaičiuoti, kad modernizavus visų “Trambus S.p.a.” eksploatuojamų autobusų transmisiją, metinė ekonomija prie dabartinių dyzelino kainų siektų 3,5 milijono eurų. O aplinkon per tuos pat metus būtų išmesta 950 tonų anglies dvideginio ir 120 tonų suodžių mažiau, kas optimistiškai nuteikia ekologus, besirūpinančius “amžinojo miesto” atmosfera.

Žodžiu, yra apie ką pamastyti. O štai ZF jau priėmė sprendimą – penkialaipsnių “automatų” autobusams gamyba artimiausiu metu bus nutraukta šešialaipsnių “Ecomat 2” apimčių didinimo labui. Juk aišku – šiam modeliui priklauso ateitis.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *