Saugos diržai gale (LT)

SAUGOS DIRŽAI GALE – BŪTINYBĖ AR LAISVĖS VARŽYMAS L.Suslavičius

Taip jau sutapo, kad beveik vienu metu spaudos puslapiuose gvildenamos dvi temos

– Seimo nario mirtis po, atrodytų, ne itin smarkaus automobilių susidūrimo ir kaip didžiausia naujiena pateiktas naujos Kelių eismo taisyklių redakcijos reikalavimas būtinai užsisegti saugos diržus ir galinėje sėdynėje sėdintiems. Kai kas net bando piktintis tokiu ,,asmens laisvės apribojimu” ir reikalauja atsisakyti šios

,,naujovės”.Rašau ,,naujovės” kabutėse ne todėl, kad norėčiau pašiepti, o todėl, kad to reikalauta jau prieš daugiau kaip 20 metų, ir tai tikrai nėra jokia naujiena. Reikalavimas užsisegti saugos diržus visiems, važiuojantiems automobilio salone yra ir dabar galiojančiose kelių eismo taisyklėse. Štai jis:,,3.6. Važiuodamas transporto priemone su įrengtais saugos diržais, vairuotojas privalo būti juos užsisegęs ir nevežti keleivių su neužsegtais diržais”. Jokių žodžių apie saugos diržus tik priekinėse sėdynėse, tiesa? Pasakyta aiškiai – privalu užsisegti įrengtus salone saugos diržus ir taškas! Galima ieškoti kaltų, pavyzdžiui, policijoje, kad to nepradėta reikalauti jau

1974 metais, kad sukrutome tik dabar. Bet tai sugražinti žuvusiųjų, kurie avarijos metu inercijos jėgų veikiami, visu svoriu rėžėsi į automobilio elementus ar iškrito per dūžtančius langus automobiliui verčiantis, nepadės. Jie tikriausiai būtų su mumis ir šiandien, jei būtų užsisegę saugos diržus iš karto, kai atsisėdo galinėje sėdynėje. Sakau tai ne todėl, kad taip teigia avarijų tyrėjai, o todėl, kad esu dėl kitų eismo dalyvių kaltės patekęs į porą sunkių avarijų ir pats asmeniškai patyriau didžiulę saugos diržų naudą.

Todėl nereikia beprasmiškų diskusijų ir keistų pareiškimų, kurių netrūksta pastaruoju metu – neva tai kiekvienas su savo gyvybe gali elgtis kaip tinkamas, kad saugotis ar nesisaugoti – asmens laisvės išraiška.

Saugos diržų galinėse lengvojo automobilio salono sėdynėse svarbą rodo ir tai, jog pastaraisiais metais tobulinami ne tik priekyje, bet ir saugesniame salono gale įrengti saugos diržai. Garsaus JAV koncerno ,,BF Goodrich Aerospace” padalinio ,,Safety Systems Division”, užsiimančio įvairios žmones apsaugančios nuo traumų įrangos konstravimu, pasiūlė automobilio galinėse sėdynėse įrengti avarijos atveju prisipučiančius saugos diržus. Ši saugos sistema pavadinta ,,SmartBelt” ir yra saugos diržo ir nedidelės pailgos saugos oro pagalvės junginys. Avarijos metu priekinė saugos diržo dalis per 10 milisekundžių prisipildo dujų kaip bet kokia kito tipo saugos oro pagalvė, patikimai ir minkštai fiksuodama žmogų sėdynėje. Kartu viršutinė išsipūtusi oro pagalvės dalis apriboja galvos judesį į priekį ir žemyn, kuris gresia kaklo traumomis. Kai kuriais atvejais ,,SmartBelt” geriau apsaugo galvos sritį, nei įprastinė saugos oro pagalvė. ,,BF Goodrich” išbandė ,,SmartBelt” saugos sistemą įvairiose transporto priemonėse ir įsitikino jos efektyvumu, ypač kai keleivis – mažametis vaikas.

,,SmartBelt” išsiskleidimo jėga mažesnė, nei standartinių saugos oro pagalvių, ir jie mažiau pavojingi būtent vaikams. Todėl siūloma ją įrengti populiariuose JAV mokykliniuose autobusuose. Kita plati panaudojimo sfera – kabrioletai, itin pavojingi virtimo atveju. Be to, ,,SmartBelt” gali būti adaptuotas lėktuvams ir net traukiniams, jei to būtų reikalaujama. Juk vienas iš didesnių pripučiamo saugos diržo privalumų – gerokai didesnis jo kontakto su kūnu paviršius. Suveikęs ,,SmartBelt” yra net 15 centimetrų pločio. Didžiulę perkrovą, kurią jaučia žmogaus kūnas smūgio momentu (kritiniais atvejais – iki 55 kartų), jis paskirsto žymiai didesniam kūno paviršiaus plotui, tuo sumažindamas traumos galimybę.

Aišku, net ir tokia pažangi sistema nėra ,,galutinis technikos žodis”. Gal būt, mūsų visų džiaugsmui, bus išrasta tokia saugos sistema automobiliams, kurioje neliks saugos diržų. Bet kol kas kaip tik jie yra efektyviausia žmogų avarijos atveju apsauganti priemonė ir neužsisegti jų kelionėje, net jei reikia pravažiuoti tik kilometrą, tiesiog neprotinga.

Nuotraukoje: saugos diržas ,,SmartBelt”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *