,,SCHILDERWALD” BAVARIJOJE–NEEILINIS ATRAKCIONAS
L.Suslavičius
Jus kankina tolimų kelionių, nematytų egzotiškų kraštų ilgesys? Noras pabuvoti Niujorke ar Kuala –Lumpure? O dar geriau-dar daugybėje kitų pasaulio miestų… Bet kaip tai įgyvendinti? Vokiečiai rado išeitį – įkūrė Bavarijoje, Hofo mieste taip vadinamą ,,Schilderwald” arba ,,Ženklų mišką”, kuriame lankytojas gali pamatyti ir paliesti originalius kelio ženklus ir krypčių rodykles, pasienio ženklus, įstaigų iškabas , valstybinius automobilių numerius ir dar daug kitų iš tolimų kraštų atvežtų ir ,,ženklų miške” ant solidžių ąžuolinių stulpų pritvirtintų įrodymų apie apsilankymą toli toli nuo provincialaus Hofo. Vietiniai gyventojai tvirtina, kad Hofas visai ne provincija, nes tai – ,,vidurinis Europos taškas”, bet mes juk žinome, kad Europos centras yra pas mus Lietuvoje, kaip ir ,,Europos parkas”, tiesa?
Bet grįžkime į ,,ženklų parką”. Jį sukurti pasiūlė dokumentinių filmų kūrėjas Klausas Beeras. Kanadoje, sukdamas filmą apie atšiaurų šios milžiniškos šalies šiaurinių rajonų gamtos grožį, jis atsitiktinai pateko į Watson Lake vietovę, kur dar 1942 metais panašų parką įkūrė Karlas K. Lindlėjus. Per dešimtmečius į Watson Lake iš visur buvo suvežta ir atsiųsta paštu per 50 tūkstančių rodyklių, miestų pavadinimų, kelio ženklų iš viso pasaulio. Vaikščioti po taip vadinamą ,,Sign Post Forest” galima valandas.
1990 – jų pabaigoje tokį parką imta kurti ir Hofe. Pirmuosius skydus su miestų ir kaimelių pavadinimais atvežė aplinkinių regionų gyventojai, vėliau, ,,užsidegę” idėja išgarsinti savo miestą lenteles su gyvenviečių pavadinimais, krypčių ir atstumų rodykles, kelio ženklus pradėjo gabenti visi iš kelionių sugrįžtantys Hofo gyventojai. Teko organizuoti dovanojamų ,,suvenyrų” priėmimo patalpą, o taip pat, kaip ir Kanadoje, priimti paštu atsiunčiamus ženklus ir rodykles. Beje, vokiškai ,,Hof” reiškia kiemą, tad savąjį ,,kiemą” puošti ir garsinti tikrai yra kiekvieno tikro šeimininko pareiga. Ilgainiui atgabenamų eksponatų rūšių ėmė daugėti- į ,,ženklų mišką” lankytojai atveždavo ir dovanodavo…įstaigų ir užeigų iškabas, įvairius egzotiškus reklamų skydus, užsienio valstybių automobilių numerius, net visuomeninio transporto tvarkaraščius. Žodžiu, vaikštai, dairaisi, skaitai egzotiškai skambančius užrašus ir jautiesi tai Amerikoje, tai Japonijoje, tai dar kur nors nematytoje tolimoje šalyje.
Originaliai ekspozicijai išpopuliarėjus, jos įvaizdžiu panoro pasinaudoti įvairios garsenybės – keliautojai, šou verslo atstovai, politikai. Garsiausiuoju tarp svečių iki šiol laikomas Vokietijos kancleris Gerhardas Šrioderis, 2001 – siais atvežęs dovanų didelį ženklą su Hanoverio miesto pavadinimu ir savuoju autografu. Kancleriu nedelsiant pasekė kitos įvairaus rango įžymybės, pradėjusios gabenti į Hofą ženklus su savo parašais. Beje, kiekvienas gali įsiamžinti ,,ženklų miške” ir kitaip – nusipirkti ,,asmeninį” stulpą su pavarde ir ant jo pritvirtinti, ką tik nori, pavyzdžiui, lentelę su numeriu ir gatvės pavadinimu nuo savo namo. Gi meno žmonėms suteikiama reta privilegija – ,,Schilderwald” kavinėje jie gali palikti savo rankų atspaudus minkštame betone. Vėliau, jam sustingus, plokštė su rankų atspaudais saugoma specialioje salėje.
,,Schilderwald” neabejotinai išgarsino nedidelį ir iki tol ne itin Vokietijoje žinomą Hofą. Apsilankyti originalioje ekspozicijoje po atviru dangumi atvyksta nemažai romantiškai nusiteikusių ar nostalgijos kamuojamų turistų, tad išsiplėtė aptarnavimo sfera, padidėjo ir miesto savivaldybės pajamos.